Fototapeta do pokoju dziecięcego

Pomieszczenia przeznaczone dla najmłodszych to szczególna strefa w mieszkaniu, która wymaga wyjątkowego zadbania o estetyczny wygląd. Dlaczego? Pokój dziecka to miejsce, w którym musi ono poczuć się bezpiecznie, ale też przyjemnie. Będzie ono w nim nie tylko wypoczywało i bawiło się, ale również rozwijało, uczyło itp. Prezencja otoczenia ma olbrzymi wpływ na jego nastawienie do życia. Stwórz zatem przytulne wnętrze, by zapewnić maluchowi właściwe warunki. Rozsądnie dobrana fototapeta dla dzieci pomoże Ci je osiągnąć. Jak ją wybrać? Podpowiadamy – sprawdź!

Fototapety dopełnieniem – zachowaj spójność

Zanim wybierzesz odpowiednią ozdobę na ścianę, dobrze zastanów się, jaki motyw będzie pasował do pokoju Twojej pociechy. Nie możesz działać przypadkowo. Zdjęcie musi współgrać z dotychczasową aranżacją. Weź pod uwagę styl i kolor mebli oraz wszelkich dodatków, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Obrazek powinien stanowić uzupełnienie, wykończenie tego, co już osiągnąłeś, stawiając na dobór wszystkich przedmiotów. Unikaj kontrastów, zadbaj o estetyczną spójność, a stworzysz przyjemny efekt.

Uwzględnij płeć

Wydaje się to oczywiste, ale w rzeczywistości wielu rodziców zapomina o tym, że fototapeta dla dzieci musi być dopasowana do płci. Nie jest tajemnicą, że inne wzory zadowolą chłopca, a odmienne będą ładne dla dziewczynki. Oczywiście są warianty uniwersalne, które sprawdzą się w obydwu przypadkach. Świetnym przykładem jest model przedstawiający zwierzęta. Wprowadzają one przyjazny klimat i są uwielbiane przez wszystkie maluchy. Tak samo zadziała baśniowa kraina.

Księżniczki, uśmiechnięte myszki, jednorożce czy małpki z różowymi kokardkami to świetne pomysły do pokojów dziewczęcych. Możesz postawić np. na wariant ze słonikiem, koalą lub myszką.

Do strefy chłopięcej szukaj bardziej energicznych obrazków. Dobrze zdadzą egzamin np. takie motywy jak kreskówkowa krewetka lub rekin.

Bez względu na płeć swojej pociechy możesz postawić na produkty przedstawiające postaci z bajek. Masz pełną dowolność doboru. Fototapety do pokoju chłopców mogą przedstawiać superherosów (Batman, Superman itp.), a dla dziewczynek wybieraj wzory spokojniejsze np. z Króla Lwa.

Wiek ma znaczenie

Maluchy szybko dorastają, co wiążę się ze zmianą zainteresowań, a najczęściej popełnianym błędem przez rodziców jest niedostrzeganie tego. Dlatego uwzględnienie wieku przy wybieraniu idealnej ozdoby ściany odgrywa olbrzymią rolę. Zwierzątka czy domki z kreskówek są dobre dla najmłodszych. Fototapeta dla dzieci starszych powinna być już bardziej poważna. Najłatwiej mają rodzice, którzy chcą znaleźć coś odpowiedniego dla syna, który zaraz wejdzie w wiek dojrzewania. To okres, w którym niemal każdy fascynuje się piłką nożną. W tej tematyce masz szerokie możliwości decydowania. Bez trudu znajdziesz piękne i kolorystyczne zdjęcia piłkarzy, stadionów itp.

Realizm kontra rysunek?

Ozdoba na ścianę może być wykonana techniką rysunkową lub stanowić realistyczne zdjęcie. Te pierwsze zazwyczaj preferują maluchy, te drugie częściej przypadają do gustu starszym dzieciom, które powoli przestają interesować się bajkami, a zatem i motywami je przypominającymi. Prawdziwe obrazu nie tylko są estetyczne i wprowadzają przyjemny nastrój do pomieszczenia, ale również świetnie rozbudzają wyobraźnię, a także mogą stanowić pewnego rodzaju zachętę do nauki czy poznawania świata. Jeśli interesuje Cię uzyskanie tych efektów, poszukaj wśród wersji edukacyjnych. Masz tu szerokie pole do popisu. Świetnie sprawdzą się ujęcia kosmosu, astronautów, ale także znane zabytki architektury itp. Zobacz np. fototapetę, która pomoże utrwalić wiedzę o Układzie Słonecznym.

Powiększ pokój 

Twoje dziecko ma do dyspozycji niezbyt duże wnętrze, w którym czuje się źle? Ściany nie zawsze możesz zburzyć, ale możesz zwiększyć optycznie przestrzeń. Co to oznacza? Pomieszczenie wciąż będzie miało tyle samo metrów kwadratowych, ale będzie wydawało się obszerniejsze. Postaw na jasne fototapety 3D do pokoju dziecięcego z głębią tła, a osiągniesz oczekiwane złudzenie przestrzenności.

Podsumowanie

Pociechom należy stworzyć bezpieczną i estetyczną strefę codziennego przebywania. Dzięki temu ich nastawienie do rzeczywistości będzie pozytywne, co sprzyja rozwojowi i nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Jako ozdoba na ścianę świetnie sprawdza się fototapeta. Pamiętaj, żeby dobrać jej wzór do wieku, płci i zainteresowań malucha. Stawiaj na wersje, które można czyścić ściereczką, bo dzieci lubią pisać i malować po ścianach.