Panele szklane – ciekawe propozycje zastosowania

Aranżując wnętrza, korzystamy najczęściej z tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań. Warto jednak zwrócić uwagę na opcje i materiały, jakie wprowadzą do pomieszczeń powiew nowoczesności, ale jednocześnie sprawią, że będą one ponadczasowe. Naszą propozycją są zatem panele szklane, jakie można zamontować na ścianie w dowolnym miejscu. Dowiedzmy się o nich czegoś więcej.

Dekoracyjne panele szklane – jak powstają?

Do ich przygotowania niezbędne jest szkło laminowane, na które zostaje przeniesiona wybrana grafika. Dzięki zastosowaniu takiego materiału nadruk wyróżnia się bardzo wysokimi walorami estetycznymi – żywą i intensywną kolorystyką. Aby jeszcze bardziej zwiększyć jego atuty, laminowanie odbywa się w piecu próżniowym. Tym samym dekoracyjne panele szklane są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników, które mogłyby zaszkodzić znajdującym się na nich grafikom. Wśród tych czynników można wspomnieć m.in. o kurzu, wilgoci i wysokiej temperaturze, z których dwa ostatnie z wymienionych najczęściej występują w takich pomieszczeniach jak kuchnia oraz łazienka. Jeśli zatem tego typu elementy wykończenia wnętrz wykazują takie właściwości, właśnie dlatego warto je wykorzystać.

Szkło w kuchni

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania paneli szklanych w tym pomieszczeniu jest montaż na ścianie znajdującej się pomiędzy blatem roboczym i wiszącymi szafkami. W tym wariancie panel szklany z powodzeniem zastępuje tradycyjne płytki i z racji materiału, z jakiego został wykonany, subtelnie odbija światło, a tym samym optycznie powiększa przestrzeń. Co ważne, w przypadku jego zabrudzenia, wystarczy jedynie użyć szmatki nasączonej delikatnym detergentem, aby doprowadzić powierzchnie do nienagannego stanu.

W tej wersji montażu możemy zdecydować się na grafiki nawiązujące bezpośrednio swymi motywami do kulinariów. Przykładowo, w minimalistycznej kuchni wyposażonej w szafki z białymi frontami idealnie wkomponuje się panel szklany przedstawiający orientalne przyprawy lub egzotyczne owoce. Takie nadruki dzięki bogactwu kolorów wprowadzają do wnętrza gorący klimat i sprawiają, że nabieramy apetytu. Możemy się również zdecydować na bardziej wysublimowane rozwiązania np. roślinne motyw (kwiaty, liście) w wersji jednokolorowej, jak i wielobarwnej, czy też przyciągające wzrok ornamenty kontrastujące z prostą zabudową kuchenną oraz surowością sprzętu AGD.

Inną ciekawą opcją jest zastosowanie szkła we wnęce kuchennej, na której np. został ustawiony ekspres do kawy, czajnik lub puszki z przyprawami czy też słodkościami. W tym miejscu, na ścianie można zamontować niewielkich rozmiarów panel dekoracyjny przedstawiający m.in. młynek, filiżankę herbaty, kawałki czekolady, ciasteczka lub napisy związane z kulinarnymi pojęciami.

Zastosowanie paneli szklanych w kuchni jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy łączy się ona z salonem lub jadalnią. Wówczas z przestrzeni typowo użytkowej, czynimy z niej w pełni estetyczne miejsce.

Łazienka inna niż wszystkie

Tutaj również szklane panele dekoracyjne mogą zastąpić płytki ścienne, np. te znajdujące się nad wanną na całej jej długości. Podobnie jak w kuchni, tak i tutaj wszystko zależy od naszego zmysłu estetycznego oraz wyobraźni. Z wielu tysięcy wzorów do wyboru każdy znajdzie ten idealny dla siebie. Na co warto zwrócić uwagę?

Może miłośników długich kąpieli i podróży zainteresują panele szklane, na jakich widnieją krajobrazy rajskich wysp – słonecznych plaż i przejrzystej wody? Jeśli tak, to warto również zwrócić uwagę na podwodne motywy – przedstawiające ławice wielokolorowych ryb lub przepiękne rafy koralowe.

Inną, równie ciekawą opcją do zastosowania w pobliżu wanny, są grafiki przedstawiające abstrakcje. Mogą one kontrastować swą kolorystyką z pozostałą aranżacją łazienki lub też być jej pełniejszym, bardziej intensywnym uzupełnieniem. Wartym zastanowienia się rozwiązaniem może okazać się również powtórzenie w innym miejscu motywu wykorzystanego na dużej tafli szkła. Przykładowo, grafika znad wanny zostaje ponownie zastosowana w minimalistycznej wersji na ścianie nad umywalką lub sedesem.