dekoracje w kuchni

Pomysł na kuchnię – fototapeta!

Fototapeta w kuchni przestała dziwić. Dziś, kiedy wielkoformatowe nadruki naścienne wykonywane są z laminowanych, łatwych do utrzymania w czystości materiałów, mogą być stosowane także w pomieszczeniach, w których zwykle nie myślało się o tapetach, np. w kuchniach i łazienkach, gdzie ściany narażone są na częsty kontakt z wodą oraz tłuste zabrudzenia. Dla osób, które chciałyby szybko i skutecznie odmienić charakter któregoś z wnętrz w swoim domu lub ciekawie urozmaicić już istniejącą aranżację, fototapeta stanowi rozwiązanie idealne.

Gdzie nakleić fototapetę w kuchni?

Ozdobę naścienną możesz umieścić tam, gdzie chcesz, ale według nas przestrzeń wartą uwagi stanowi fragment ściany między blatami a szafkami wiszącymi. Mimo że mowa tu o dość wąskim obszarze, odpowiednio dobrana i umieszczona właśnie tam ozdoba naścienna może zdziałać prawdziwe cuda i zdeterminować charakter pomieszczenia. Producenci fototapet potrafią zaskoczyć niezwykle szerokimi ofertami wzorów, dlatego jeśli jeszcze nie wiesz, jaki nadruk nada się do Twojej kuchni, odrobina inwencji twórczej powinna rozwiązać ten problem, bo tak naprawdę z pomocą fototapet możesz zaaranżować wnętrze swoich marzeń – absolutnie nic Cię nie ogranicza!

owocowa fototapeta

Na co zwrócić uwagę przy fototapecie do kuchni?

Wybór wzoru to kwestia indywidualna. Możemy podpowiedzieć Ci, że w kuchni zawsze świetnie można wykorzystać wzory związane z gotowaniem. Idealne będą nadruki soczystych owoców, kolorowych warzyw, aromatycznych ziół, ale również wzornictwo całkowicie oddalone od kulinariów – widoki, motywy roślinne czy wzory geometryczne – wybierz to, co chcesz! Oto kilka fototapet, które według nas mogłyby stanowić podstawę bądź uzupełnienie ciekawej, kuchennej aranżacji: wzór bananów w komiksowym stylu, soczysta wariacja na temat kiwi i uniwersalny wzór w warzywa.
W tym zestawieniu zdecydowaliśmy się na kolor – wyrazisty i energetyczny, zdolny ożywić wnętrza, w których meble i ściany zostały utrzymane w jednolitej tonacji (zbyt duża liczba kolorów może wprowadzić do pomieszczenia chaos, więc wybierz 2, 3, maksymalnie 4 barwy). Jeśli chcesz umieścić w swojej kuchni fototapetę w tym stylu, powinieneś zadbać o to, by wszystkie pozostałe kuchenne dodatki nawiązywały do kolorystyki z fotografii.
I coś dla miłośników wnętrz rustykalnych! Trudno o lepszą fototapetę do kuchni utrzymanych w stylistyce retro, vintage, niż tę z nadrukiem świeżych ziół wykorzystywanych do nadania potrawom aromatu.

Chcąc mieć pewność, że fototapeta nie ulegnie zniszczeniu i będzie odpowiednio chroniona przed wodą, częstą zmianą temperatur w pomieszczeniu oraz zabrudzeniami, zamiast klasycznych fototapet, warto wybrać stworzone z myślą o kuchniach i łazienkach, wodoodporne panele szklane.